
Marcel Muráni, daňový poradca
Takzvaná smernica 2. piliera, ktorú predstavila Európska komisia má za cieľ implementovať väčšinu GloBE pravidiel, ktorú publikovalo OECD s potrebnými úpravami na zabezpečenie súladu s právom EÚ.
Cieľom je zabezpečiť, aby zisky veľkých nadnárodných skupín podliehali efektívnej sadzbe dane vo výške 15% v každej jurisdikcii, kde pôsobia.
Navrhovaná smernica zavádza pravidlá na zabezpečenie efektívnej sadzby dane – tzv. pravidlá zhrnutia príjmu (Income Inclusion Rule – IIR) a pravidlo nedostatočne zdanenej platby (Undertaxed Payment Rule – UTRP).
Pravidlo zhrnutia príjmu – IIR ukladá dodatočnú daň, ak efektívna daňová sadzba pre subjekty v určitej jurisdikcii nedosahuje minimum 15%. Uplatní sa na materský subjekt v EÚ, aby sa zdanenie zosúladilo s minimálnou efektívnou sadzbou dane 15%.
Pravidlo nedostatočne zdanenej platby – UTRP funguje ako pravidlo zabezpečenia. Uplatňuje sa v situácii, keď má napríklad skupina sídlo v krajine mimo EÚ a táto krajina nestanovuje minimálnu sadzbu. Výpočet a určenie dorovnávacej dane vychádza z počtu zamestnancov a účtovnej hodnoty hmotného majetku.
Aktuality zo sveta podnikania, práva a daní pohodlne na váš email
Na koho sa bude smernica vzťahovať?
Smernica sa bude vzťahovať na subjekty so sídlom v členskom štáte a na subjekty mimo EÚ s materskou spoločnosťou v EÚ, ak konsolidované skupinové príjmy presahujú 750 miliónov EUR v dvoch z posledných štyroch po sebe nasledujúcich fiškálnych rokov. Okrem toho sa bude vzťahovať aj na veľké domáce skupiny, v ktorých sa všetky subjekty nachádzajú v jednom členskom štáte EÚ.
Ako sa vypočíta efektívna daňová sadzba?
Efektívna daňová sadzba je stanovená pre každú jurisdikciu vydelením daní zaplatených subjektmi v jurisdikcii a ich príjmom. Ak je efektívna daňová sadzba pre subjekty v konkrétnej jurisdikcii nižšia ako 15 % minimum, tak sa aktivujú pravidlá 2. piliera a skupina musí zaplatiť dodatočnú daň, aby sa sadzba zvýšila na 15 %. Táto dodatočná daň je známa ako „pravidlo zahrnutia príjmu“. Toto navýšenie platí bez ohľadu na to, či sa dcérska spoločnosť nachádza v krajine, ktorá podpísala medzinárodnú dohodu OECD alebo nie.Výpočty vykoná hlavný materský subjekt, pokiaľ mu skupina nepridelí iný subjekt.
Čo ak má skupina sídlo v krajine mimo EÚ, kde sa neuplatňuje minimálna sadzba?
Ak globálnu minimálnu sadzbu neuloží krajina mimo EÚ, v ktorej má sídlo subjekt skupiny, členské štáty uplatnia „pravidlo o nedostatočne zdanených platbách“. Znamená to, že členský štát bude efektívne vyberať časť doplňujúcej dane splatnej na úrovni celej skupiny, ak niektoré jurisdikcie, v ktorých sídlia subjekty skupiny, zdaňujú pod minimálnou úrovňou a neukladajú žiadnu doplňujúcu daň. Výška dorovnávacej dane, ktorú členský štát vyberie od subjektov skupiny na svojom území, sa určuje podľa vzorca na základe zamestnancov a majetku.
Správne ustanovenia
Každý zakladajúci subjekt nadnárodnej skupiny so sídlom v členskom štáte EÚ je povinný podávať ročné doplňujúce daňové informačné priznanie, pokiaľ sa toto daňové priznanie nepodáva v inej jurisdikcii, s ktorou má členský štát EÚ dohodu o výmene informácií.
Smernica tiež stanovuje pokutu vo výške 5% z obratu zakladajúceho subjektu v prípade nesplnenia povinnosti podania.
Aké sú ďalšie legislatívne kroky?
Ak členské štáty príjmu návrh, vnútroštátna implementácia by mala nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2024.